Demokratik Aleviler Federasyonu(FEDA) Mezopotamya’dan Anadolu’ya Hak Yolunda Buluşalım’ adlı kültürel ve sosyal bir etkinlik düzenledi.
Tavuklarımız birbirine karışmış. Partilerimizi de birbiri ile eversek ve oylarımız da birbirine karışsa ne olur ….? -BDP parçalanır. Geleneği devam ettirmek isteyen bir yelpaze çıkar. Çatışma ve kadrosuzluktan dolayı uzun süre ciddi bir varlık gösteremez. Bu bir….
Kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) Genel Başkanı, TC parlamentosunun eski milletvekili ve yazar Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye'ye döndü.
Erdoğan olmaksızın AKP’nin, ANAP’laşabilme olasılığı oldukça yüksektir. Ortada vadede ne Gül, ne Arınç, ne Numan ne de Babacan AKP’yi sürükler. AKP’nin 2015 Genel seçimlerinde oy oranının % 35 bandına düşmesi yüksek bir olasılıktır
Kürt halkı, devrimci ve direnişçi bir halktır. Güçlü ve kararlı bir halktır. Bunun çok iyi farkında olan Türk devleti, Kürtlerin devrimci potansiyelini; gerçekdışı, hayalî ve dünyada henüz uygulanmamış projelerle yok etmeye çalışıyor.
Belki hendek olgusu Kürdlerin bilincinin açılmasına, bölünmenin, parçalanmanın, paylaşılmanın beyinlere yerleşmesine, Yakındoğu’da, Ortadoğu’da 40 milyonu aşkın Kürd ulusunun neden statüsüz bırakıldığının fark edilmesine, bu yönde bir bilincin gelişmesine vesile olur.
Sürgünden ülkesine dönen Yaşar Kaya: Yaptıklarımın arkasındayım. Pişmanlık duymuyorum. Kürd siyasetini Hakan Fidan İmralı'dan...
AKP hükümeti, Rusya ile stratejik ilişkiler geliştirirken Çeçen mültecilerden kurtulmak istedi. Onlara yardım eden örgütlere ‘...

Kurdistan

Nobel ödüllü edebiyatçı Gabrial Garcia Marquez, Meksika'daki evinde...
 
İsmail BESIKCI Amerika’da
Kısa ismi KAS olan Kurdish American...
 
Hüseyin Karabey'in yeni filmi Sesime Gel'i bu gece İstanbul Film...
Önce şunun altını çizelim…
Hendekle başlayan tartışma esasen uzun...
PANEL
Bingöl Eğitim-Sen Şubesi tarafından Kürtçe'nin Zazaca...
Kuzey Kürdistan’ın en önemli petrol üretim merkezlerinden Batman’da...
Küresel dünyada ve Ortadoğu’daki gelişmeler öylesine karmaşık ve...
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun açıklamalarını değerlendiren...
1990’lı yıllardan beri neredeyse her seçim öncesi Kürtler “tarihi bir...
 1 Mayıs'ı Diyarbakır'da kutlayacağız!' açıklamasıyla gündeme oturan...
Rojava'da ya “Kanton demokrasimizden payınızı alın ya da sizi yok...
HABER MERKEZİ (DİHA) - Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları...

Kurdistan

Hendek Krizi-Fehim Isik

Önce şunun altını çizelim…

Hendekle başlayan tartışma esasen uzun dönemdir devam eden siyasi bir krizin dışa vurumudur. Sorun ne kazılan hendektir, ne de Kürdistan Demokrat Partisinin (PDK) iddia ettiği gibi Suriye’deki çetelerin Güney Kürdistan’a geçişini engellemektir.

Sayfalar

RNN News

Medya

Rojava'da ya “Kanton demokrasimizden payınızı alın ya da sizi yok sayarız” düşüncesine dair politik ilgi alanlarının darlığı-genişliği bağlamında yaklaşmak kişiyi hain, işbirlikçi, petrolcü, bezirg